Piękny i Zdrowy Uśmiech dla Każdego

WYBIELANIE ZĘBÓW – CZY JEST BEZPIECZNE DLA ZDROWIA?

1-011(70).jpg

Każdy marzy o pięknym i białym uśmiechu. Uzyskanie jednak efektu białych zębów może być czasem bardzo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza gdy zabieg ten wykonujemy samodzielnie kierując się informacjami z mediów lub gdy kupujemy w internecie środki do wybielania zębów nie znając ich szkodliwego działania.

24 lutego 2014 roku na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego (www. http://www.gis.gov.pl/?go=news&id=148) pojawiło się uaktualnione ostrzeżenie zdrowotne odnośnie wybielania zębów.

Wyroby przeznaczone do wybielania zębów zdaniem Komisji Europejskiej są produktami kosmetycznymi, a nie medycznymi. Zawierają nadtlenek wodoru (hydrogen peroxide) albo związki go uwalniające (np. nadtlenek mocznika i nadtlenek cynku). W kosmetykach do wybielania zębów tej substancji nie powinno być więcej niż 0,1 proc. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego „wyroby przeznaczone do wybielania zębów zawierające w swoim składzie 0.1-6 proc. nadtlenku wodoru nie powinny być sprzedawane w ogólnodostępny dla konsumentów sposób” – a jednak są sprzedawane. Wiadomo, że kosmetyki zawierające 0,1-6 proc. (a niekiedy nawet więcej) nadtlenku wodoru – są to przede wszystkim paski do wybielania zębów i tzw. systemy nakładkowe, które można kupić w internecie na aukcjach i innych stronach www. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że środki wybielające kupowane szczególnie z nieznanych źródeł mogą być źle oznakowane lub nieoznakowane i zawierać mogą niebezpieczną dla zdrowia i życia ludzi ilość substancji. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega również przed indywidualnym przeprowadzaniem zabiegów wybielania zębów preparatami zawierającymi powyżej 0.1% (do 6%) nadtlenku wodoru.

Oprócz dostępnych preparatów określanych jako wyroby do wybielania zębów istnieją jeszcze tzw. metody „domowe” stosowane czasem przez pacjentów w procesie wybielania zębów- należą do nich: soda oczyszczona, sól, cytryna lub węgiel. Te środki również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Uszkadzają one również szkliwo oraz dziąsła. Uszkodzone mechanicznie i chemicznie szkliwo jest bardziej podatne na rozwój bakterii, powstanie ubytków i pęknięcia. Zęby stają się osłabione i nadwrażliwe na ból, a dziąsła krwawią i są w stanie zapalnym.

Zdaniem stomatologów naszej placówki NZOZ EURO-MED najbezpieczniej jest wykonać zabieg wybielania zębów środkami medycznymi, a nie kosmetycznymi po konsultacji z lekarzem stomatologiem w naszych profesjonalnych gabinetach stomatologicznych.

danuta moś new

Autor: Danuta Moś


Szybki kontakt

NZOZ EURO-MED Piekary Śląskie

41-940 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 196
telefony:
32 768 03 99
791 185 559
790 271 636
791 007 293
533 086 695
530 652 122

Mediraty_logo_final

Instagram

karta


home | o nas | usługi | personel | rejestracja | cennik | promocje | kontakt | ©2019 NZOZ Euro-Med Stomatologia Rodzinna Piekary Śląskie