Nowoczesna Stomatologia Rodzinna dla każdego

Czy wady zgryzu mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka?

Little cute boy with toothbrush with pink toothpaste

 

Wada zgryzu dziecka spowodowana jest nieprawidłowym ułożeniem zębów szczęki i żuchwy. Przyczyną wad zgryzu mogą być: złe nawyki, tj. ssanie smoczka, obgryzanie paznokci lub inne przyczyny np. genetyczne. Złe ułożenie zębów występować może na całej długości łuków zębowych lub w ich części.

Wielu rodziców niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że wada zgryzu może wpływać negatywnie na oddychanie dziecka. Zaburzenie oddychania u dzieci powstałe na skutek wady zgryzu może się przyczynić do bezdechu sennego dziecka (a nawet uduszenia w nocy na skutek niedotlenienia mózgu w czasie bezdechu). Ponadto wada zgryzu jest przyczyną: próchnicy, skłonności do przeziębień (oddychanie przez otwarte usta), wad wymowy, zaburzenia gryzienia i żucia pokarmów (bóle żołądka), nieestetycznego wyglądu – który może przerodzić się w kompleksy.

Wady zgryzu u dzieci należy konsultować u ortodonty.

O leczeniu wczesnym wad zgryzu u dzieci możemy mówić w przypadku dzieci między 7 a 10 rokiem życia. Leczenie takie zazwyczaj trwa od 6 do 14 miesięcy oraz prowadzi do skorygowanie wad zgryzu, które mogłyby pogłębiać się w miarę dorastania dziecka. Dla dzieci w tym wieku najodpowiedniejsze są tzw. aparaty zdejmowane. Nosi się je w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia (im dłużej, tym szybciej można się spodziewać efektów leczenia). Dziecko może wyjąć aparat ortodontyczny w każdej chwili. Dziecko, które nosi aparat ruchomy musi być pod stałą kontrolą ortodonty. Zazwyczaj wizyty wyznacza się raz w miesiącu. Aparaty ruchome powinny być myte po każdym wyjęciu. Ponadto należy je przechowywać w suchym pudełeczku, a przed założeniem zwilżyć w wodzie.

Natomiast leczenie wad zgryzu prowadzone jest między 11 a 13 rokiem życia dziecka odbywa się poprzez stosowanie aparatów stałych, gdy obecne są już wszystkie zęby stałe. Aparaty ortodontyczne stałe składają się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Przed założeniem aparatu stomatolog musi: wyleczyć wszystkie zęby z próchnicą, zlikwidować stany zapalne dziąseł, wyczyścić zęby z osadów i z kamienia. Pacjent może wybrać, jaki chce mieć aparat – prawie niewidoczny (przezroczysty), biały lub kolorowy (również we wzorki). Leczenie wad zgryzu u nastolatków trwa około 2-3 lata. W tym czasie pacjent powinien odwiedzać lekarza średnio co 4-6 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta kontroluje postępy leczenia oraz reguluje siłę nacisku aparatu na zęby.

Im wcześniej skonsultujemy dziecko u lekarza ortodonty tym lepiej dla jego zdrowia.

Dbajmy więc odpowiednio wcześnie o zdrowie dzieci!

Zapraszamy na konsultacje do naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Lek. stom. Danuta Moś

NZOZ Euro-Med 2017

 


Szybki kontakt

NZOZ EURO-MED Piekary Śląskie

41-940 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 196
telefony:
32 768 03 99
791 185 559
790 271 636
791 007 293
533 086 695
530 652 122

 

 
Cyfrowa pracownia RTG

Implanty

Most protetyczny

Halitoza

Zatrzymana ósemka

Wybielanie

 

Mediraty_logo_final

Instagram

karta


home | o nas | usługi | personel | rejestracja | cennik | promocje | kontakt | ©2018 NZOZ Euro-Med Stomatologia Rodzinna Piekary Śląskie