Piękny i Zdrowy Uśmiech dla Każdego

Czy wady zgryzu mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka?

Little cute boy with toothbrush with pink toothpaste

 

Wada zgryzu dziecka spowodowana jest nieprawidłowym ułożeniem zębów szczęki i żuchwy. Przyczyną wad zgryzu mogą być: złe nawyki, tj. ssanie smoczka, obgryzanie paznokci lub inne przyczyny np. genetyczne. Złe ułożenie zębów występować może na całej długości łuków zębowych lub w ich części.

Wielu rodziców niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że wada zgryzu może wpływać negatywnie na oddychanie dziecka. Zaburzenie oddychania u dzieci powstałe na skutek wady zgryzu może się przyczynić do bezdechu sennego dziecka (a nawet uduszenia w nocy na skutek niedotlenienia mózgu w czasie bezdechu). Ponadto wada zgryzu jest przyczyną: próchnicy, skłonności do przeziębień (oddychanie przez otwarte usta), wad wymowy, zaburzenia gryzienia i żucia pokarmów (bóle żołądka), nieestetycznego wyglądu – który może przerodzić się w kompleksy.

Wady zgryzu u dzieci należy konsultować u ortodonty.

O leczeniu wczesnym wad zgryzu u dzieci możemy mówić w przypadku dzieci między 7 a 10 rokiem życia. Leczenie takie zazwyczaj trwa od 6 do 14 miesięcy oraz prowadzi do skorygowanie wad zgryzu, które mogłyby pogłębiać się w miarę dorastania dziecka. Dla dzieci w tym wieku najodpowiedniejsze są tzw. aparaty zdejmowane. Nosi się je w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia (im dłużej, tym szybciej można się spodziewać efektów leczenia). Dziecko może wyjąć aparat ortodontyczny w każdej chwili. Dziecko, które nosi aparat ruchomy musi być pod stałą kontrolą ortodonty. Zazwyczaj wizyty wyznacza się raz w miesiącu. Aparaty ruchome powinny być myte po każdym wyjęciu. Ponadto należy je przechowywać w suchym pudełeczku, a przed założeniem zwilżyć w wodzie.

Natomiast leczenie wad zgryzu prowadzone jest między 11 a 13 rokiem życia dziecka odbywa się poprzez stosowanie aparatów stałych, gdy obecne są już wszystkie zęby stałe. Aparaty ortodontyczne stałe składają się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Przed założeniem aparatu stomatolog musi: wyleczyć wszystkie zęby z próchnicą, zlikwidować stany zapalne dziąseł, wyczyścić zęby z osadów i z kamienia. Pacjent może wybrać, jaki chce mieć aparat – prawie niewidoczny (przezroczysty), biały lub kolorowy (również we wzorki). Leczenie wad zgryzu u nastolatków trwa około 2-3 lata. W tym czasie pacjent powinien odwiedzać lekarza średnio co 4-6 tygodni. Podczas tych wizyt ortodonta kontroluje postępy leczenia oraz reguluje siłę nacisku aparatu na zęby.

Im wcześniej skonsultujemy dziecko u lekarza ortodonty tym lepiej dla jego zdrowia.

Dbajmy więc odpowiednio wcześnie o zdrowie dzieci!

Zapraszamy na konsultacje do naszych Gabinetów Stomatologicznych!

Lek. stom. Danuta Moś

NZOZ Euro-Med 2017

 


Szybki kontakt

NZOZ EURO-MED Piekary Śląskie

41-940 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 196
telefony:
32 768 03 99
791 185 559
790 271 636
791 007 293
533 086 695
530 652 122

Mediraty_logo_final

Instagram

karta


home | o nas | usługi | personel | rejestracja | cennik | promocje | kontakt | ©2020 NZOZ Euro-Med Stomatologia Rodzinna Piekary Śląskie