Piękny i Zdrowy Uśmiech dla Każdego

Próchnica butelkowa

butelkowa

Próchnica butelkowa jest najczęstszą przyczyną wypadania zębów u dzieci między 1 a 4 rokiem życia, i dotyczy dzieci, które piją  z butelki.

Napoje które  podajemy niemowlakom z butelki np. mleko, soki, herbata w większości przypadków zawierają cukier. Z powodu, że z butelki pijemy dłużej niż np. z kubka, zawarte w napoju cukry osadzają się na powierzchni zębów, stwarzając idealne warunki do rozwoju bakterii powodujących próchnicę. A jeśli malec zasypia z butelką w buzi jest jeszcze gorzej. Nocą wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie jamy ustnej jest zdecydowanie słabsze niż w dzień, co powoduje zakwaszenie i sprawia, że próchnica butelkowa rozwija się jeszcze szybciej.

Błędne jest przekonanie, że zęby mleczne, które i tak wypadną za kilka lat, można sobie „odpuścić”. Próchnica może przenieść się z mleczaków na zęby stałe. A jeśli choroba będzie zaawansowana i lekarz usunie któryś z zębów, to może to doprowadzić do wad zgryzu.

Jak rozpoznać próchnicę butelkową?

O początkach próchnicy świadczy pojawienie się białych plamek lub smużek na górnych zębach przednich. Potem pojawiają się ciemne plamy na górnych jedynkach, tuż przy dziąsłach (próchnica butelkowa generalnie częściej dotyczy przednich zębów górnych). Jeśli nie będą leczone, zmiany zaczną rozprzestrzeniać się na inne zęby. Z czasem mogą też pojawić się powikłania ropne.

Leczenie:

Na etapie białych plamek lub smużek zwykle wystarczy stosowanie fluoryzacji – stomatolog posmaruje ząbki specjalnych preparatem. Dodatkowo można w domu, oczywiście po umyciu ząbków, 2 razy dziennie smarować je pastą do zębów dla dzieci zawierającą fluor. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian o leczeniu decyduje dentysta.

Umów się już dziś na wizytę kontrolną z Twoją pociechą.


Szybki kontakt

NZOZ EURO-MED Piekary Śląskie

41-940 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 196
telefony:
32 768 03 99
791 185 559
790 271 636
791 007 293
533 086 695
530 652 122

Mediraty_logo_final

Instagram

karta


home | o nas | usługi | personel | rejestracja | cennik | promocje | kontakt | ©2019 NZOZ Euro-Med Stomatologia Rodzinna Piekary Śląskie