Piękny i Zdrowy Uśmiech dla Każdego

Nowe doniesienia naukowe na temat szczotkowania zębów

szczotkowanie

 

Większość pacjentów jest przekonana ,że musi szczotkować swoje zęby minimum dwa razy dzienne aby uzyskać ich odpowiedni stan zdrowia .Badania naukowe pokazują ,iż istnieje więcej czynników pomagających zapobiegać chorobom zębów jak i dziąseł.Przedstawiamy Państwu kilka nowych faktów na temat szczotkowania zębów i nie tylko ….

 

1.Nie myj zębów od razu po jedzeniu

Niedawno odkryto ,iż nie tylko cukier jest szkodliwy dla zębów ale takže kwasy zawarte w sokach,owocach,napojach gazowanych ,winie.Powodują one osłabienie szkliwa-tzw kwasową erozję szkliwa.Zęby staje się przezroczyste, pojawiają się przebarwienia, rowki w okolicy przyszyjkowej, dołki i bruzdy na powierzchniach żujących .

Ryzyko wystąpienia erozji szkliwa zwiększa się nocą, gdy zmniejsza się ilość produkowanej śliny. Z kolei nawyki żywieniowe i tzw. zdrowe diety zawierające owoce i warzywa zwiększają ryzyko wystąpienia erozji.

Dlatego po spożyciu kwaśnych pokarmów lub napoi powinno się odczekać 30 minut zanim umyjemy nasze zęby.

 

2.Jeżeli myjesz zęby tylko raz dziennie to rób to przed pójściem spać

Wiemy ,że powinniśmy myć zęby minimum dwa razy dziennie po 2 minuty.Wieczorne mycie zębów jest dużo ważniejsze niż poranne .Jeżeli nie umyjemy zębów wieczorem to substancje próchnicotwórcze będą przyklejone do zębów i dziąseł przez całą noc powodując bardzo duże ryzyko powstania próchnicy jak i chorób przyzębia.

 

3.Nitkowanie może okazać się dużo ważniejsze od szczotkowania zębów

Niektórzy dentyści rzeczywiście wierzą, że stosowanie nici dentystycznej jest ważniejsze niż szczotkowanie. Nitkowanie zębów ma na celu usunięcie resztek jedzenia ,płytki bakteryjnej z przestrzeni miedzyzębowych. Żadna pasta do zębów,płyn do płukania jamy ustnej czy też najdroższa szczoteczka nie wykonają tej dokładnej pracy jaką wykonuje nić .Jej użycie powinno być skuteczne ale równocześnie atraumatyczne dla dziąseł.Nieprawidłowe nitkowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń dziaseł a szczególnie brodawek międzyzębowych . W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych czy też krwawień po nieprawidłowym użyciu nici dentystycznej należy niezwłocznie skonsultować się z dentystą .

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej nie zawsze jest dobre

Większość ludzi stosuje płyny do płukania bezpośrednio po umyciu zebów. Badania dowiodły ,iż w ten sposób usuwamy całą wartwę ochronną fluoru,która powstała po szczotkowaniu zębów przy pomocy pasty z fluorem. Jeżeli po szczotkowaniu odczekamy 30 min a póżniej przepłuczemy płynem to warstwa ta może pozostać na naszych zębach przez kilka godzin co daje nam idealną ochronę przed próchnicą.W przypadku dzieci konieczne jest przepłukanie ust po zastosowaniu pasty z fluorem,gdyż jej nadmiar może uszkodzić rozwijające się zęby naszych pociech.

NZOZ Euro-Med

Danuta Moś


Szybki kontakt

NZOZ EURO-MED Piekary Śląskie

41-940 Piekary Śląskie
ul. Bytomska 196
telefony:
32 768 03 99
791 185 559
790 271 636
791 007 293
533 086 695
530 652 122

Mediraty_logo_final

Instagram

karta


home | o nas | usługi | personel | rejestracja | cennik | promocje | kontakt | ©2019 NZOZ Euro-Med Stomatologia Rodzinna Piekary Śląskie